canada

راه های مهاجرت به کانادا از طریق کاری در ۲۰۲۱ کدامند ؟

مهاجرت به کانادا یکی از روش هایی است که از طریق آن هر ساله افراد زیادی از نیروهای متخصص و نیمه متخصص گرفته تا افراد دارای طرح ها و ایده های تجاری مبتکرانه  اقامت دائم خود را می گیرند. قبل از شرح روش های مهاجرت به کانادا از طریق کار، به صورت اجمالی به مزایای این نوع مهاجرت می پردازیم :

 • نرخ سالانه ی  تورم و بیکاری‌ بسیار پایین ( فقط ۰/۷۲٪  در سال ۲۰۲۰ برای تورم و ۹/۵٪ برای بیکاری؛ توجه داشته باشید که نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۹ فقط ۵/۷٪ بود و این جهش به دلیل شیوع بیماری کرونا در سال ۲۰۲۰ است.)
 • هزینه های مربوط به راه اندازی یک کسب و کار جدید در کانادا پایین است؛ به علاوه سازمانهای بسیاری در کانادا وجود دارند که حامی مالی  کارآفرینان با طرح ها و ایده های بدیع هستند. 
 • مالیات بسیار پایین بر درآمد کسب و کارها به خصوص کسب و کارهای کوچک (مالیات بر درآمد کسب و کارهای کوچک فقط ۹٪ است. در حالی که این عدد در آمریکا‌ برای کسب‌ کارهای کوچک با فقط یک مالک ۱۳/۳٪  و برای کسب و کارهای دارای بیش از یک مالک ۲۳/۶٪ است!)
 • سطح رفاه اجتماعی عالی و کیفیت زندگی بالا و ایده آل در این کشور 

روش های مهاجرت به کانادا از طریق کار 

اگر قصد استخدام و کار برای دیگران را دارید، به طور کلی دو روش برای مهاجرت به کانادا از طریق کار وجود دارد. برنامه ی مهاجرتی فدرال و استانی.

برنامه ی مهاجرت فدرال 

دولت کانادا سیستم اکسپرس اینتری که یک یک سیستم امتیاز محور است را برای آن دسته از متقاضیان که قصد‌ مهاجرت از طریق برنامه ی فدرال دارند را به وجود آورده است. در زیر به این سیستم و روش های موجود در آن برای مهاجرت کاری  به کانادا می پردازیم.

سیستم اکسپرس اینتری 

بهترین و کارآمدترین روش مهاجرت به کانادا برای آن دسته از نیروی کار ماهر و با تجربه ی مرتبط که قصد مهاجرت به کانادا دارند،‌ ثبت نام در سامانه ی اکسپرس اینتری است. متقاضیان اقامت دائم کانادا از این طریق بر اساس تجربه، رشته و تخصص خود در یک از برنامه های زیر قرار میگیرند. 

برای احراز شرط شغلی برای مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری، تخصص کاری شما باید در یکی از گروه های شغلی ۰،  A یا B قرار گیرد. برای چک کردن این مورد اینجا کلیک کنید. 

برنامه ی نیروی کار ماهر فدرال 

 فرد متقاضی برای احراز صلاحیت جهت فرستادن اپلیکیشن مهاجرت کاری به کانادا ملزم به کسب حداقل ۶۷ امتیاز در این برنامه است. امتیازات بر اساس فاکتورهای زیر می باشد : 

 • تحصیلات : حداکثر امتیاز قابل کسب ۲۵ 
 • زبان خارجی : حداکثر امتیاز قابل کسب  ۲۸ 
 • سابقه ی کار در یکی از گروه های شغلی ۰، A یا B : حداکثر امتیاز قابل کسب ۱۵ که کسب حداقل ۹ امتیاز آن اجباری است.
 • سن : حداکثر امتیاز قابل کسب ۱۲ 
 • پیشنهاد شغلی : حداکثر امتیاز قابل کسب ۱۰ 
 • انطباق پذیری در کانادا : حداکثر امتیاز قابل کسب ۱۰
 • منظور از انطباق پذیری برخورداری از شرایطی مانند داشتن اقوام در کانادا یا سابقه ی تحصیل و کار در این کشور می باشد.
برنامه ی نیروی کار ماهر اسکیلد تریدز

این برنامه مخصوص افراد فنی است که دارای حداقل ‌دیپلم هنرستان و سابقه کار فنی در یکی از مشاغل گروه شغلی B (به مدت ۲ سال تمام وقت در طی ۵ سال قبل از درخواست ) می باشند.  دیگر مواردی که فرد برای کسب صلاحیت برای اپلای در این برنامه ملزم به کسب آنهاست به شرح زیر است :

 • داشتن حداقل دانش زبانی (نمره ی ۵ در بخش گفتاری و شنیداری و نمره ی ۴ در بخش خواندن و نوشتن)
 • داشتن پیشنهاد شغلی (Job Offer) به صورت تمام وقت و اعتبار یک سال 
 • داشتن تمکن مالی برای تأمین مایحتاج اولیه 
 برنامه ی مهاجرت از طریق تجربه ی کار در کانادا 

این برنامه مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که تجربه ی کار در کانادا در گذشته را دارند و یا تحصیل خود را در کانادا به اتمام رسانده اند و با گرفتن مجوز کار پس از تحصیل به کسب تجربه ی کاری در کانادا پرداخته اند. از جمله شرایط لازم در این روش عبارت اند از: 

 • حداقل یک سال تجربه ی کار کانادایی طی ۳ سال قبل از درخواست در یکی از گروه های شغلی ۰، A یا B
 • داشتن حداقل سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB5 در مشاغل گروه B و  CLB7 در مشاغل گروه ۰ و A

 مهاجرت کاری استانی 

استان های مختلف در کانادا توافق نامه های متفاوتی را با سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تنظیم کرده اند. بنابراین هر استان قوانین و سیستم امتیاز دهی مختص خود را برای بررسی درخواست مهاجرت افراد دارد. 

در حال حاضر یازده استان کانادا دارای دستورالعمل های مخصوص خود برای پذیرش متقاضیان کاری هستند که بررسی این دستورالعمل ها از حوصله ی این مقاله خارج است.  ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه ها نه تنها  پروسه ای بسیار هزینه برتر از اکسپرس اینتری است بلکه وقت گیرتر نیز هستند. (به طور متوسط پروسه ی مهاجرتی در سیستم اکسپرس اینتری ۶ ماه به طول می انجامد در حالی که برنامه های استانی به طور میانگین ۱۹ ماه طول می کشد.) 

به علاوه  در سیستم اکسپرس اینتری، فرد بعد از ورود به خاک کانادا مختار به اقامت در هر نقطه از خاک کانادا که بخواهد است؛ این در حالی است که افرادی که تحت لوای برنامه های استانی به کانادا مهاجرت می کنند ملزم به اقامت به مدت حداقل دو سال در آن استان بخصوص هستند. 

ویزای خوداشتغالی کانادا

 این روش مهاجرتی مناسب افراد هنرمند یا ورزشکاری است که در زمینه ی کاری خود تجربه و سابقه ی لازم را دارا می باشند. مانند اکسپرس اینتری، ویزای خوداشتغالی کانادا بر اساس یک سیستم امتیازبندی تعریف شده است. امتیازات در ویزای خوداشتغالی بر اساس فاکتورهای زیر می باشد: 

 • تحصیلات : حداکثر ۲۵ امتیاز (مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری‌ حداکثر امتیاز را به برای فرد به ارمغان می آورد.)
 •  تجربه ی کاری : حداکثر ۳۵ امتیاز (۵ سال سابقه ی کاری مرتبط حداکثر امتیاز را برای فرد به ارمغان می آورد؛ ولی حداقل ۲ سال تجربه ی کاری الزامی است.) شرکت در مسابقات بین المللی  برای ورزشکاران و برگزاری گالری های هنری برای هنرمندان موجب تقویت رزومه می‌شود. البته این به این معنا نیست که افرادی که در مسابقات و یا رویدادهای ورزشی یا هنری شرکت نکرده اند‌ هیچ شانس ندارند. در واقع فردی که بتواند نشان دهد به صورت خود اشتغالی در ایران از هنر خود درآمدزایی داشته یا مثلاً داور یا مربی ورزشی فعال در ایران بوده است نیز می تواند از این طریق برای مهاجرت به کانادا اقدام نماید. اما طبعاً  افرادی که دارای سوابق بین المللی در عرصه های ورزشی یا هنری هستند شانس بالاتری برای اخذ ویزای خوداشتغالی دارند. 
 • سن : حداکثر ۱۰ امتیاز ( افراد ۲۱ تا ۴۹ ساله حداکثر امتیاز را کسب می کنند.)
 • دانش زبانی : حداکثر ۲۴ امتیاز 
 • سازگاری : حداکثر ۶ امتیاز (مواردی از قبیل داشتن سابقه ی کار و تحصیل در کانادا و همین طور داشتن اقوام در کانادا به فرد برای کسب امتیاز در این فاکتور کمک می‌کنند.)

فرد ورزشکار یا هنرمندی که قصد اقدام به مهاجرت از این طریق را دارند با کسب حداقل ۳۵ امتیاز قادر به اپلای خواهند بود.  فرد از طرف دیگر باید بتواند به دولت کانادا اثبات کند که تمکن مالی کافی برای راه اندازی کسب و کار خود را دارد و می تواند برای خود یک فرصت شغلی ایجاد کند که موجب رشد اقتصادی کانادا نیز شود.  

ویزای استارتاپ کانادا 

اگر فرد متقاضی مهاجرت دارای طرح یا ایده ی تجاری خلاقانه ای باشد که در صورت راه اندازی یک کسب و کار بر اساس آن و پس از گذشت چندین سال از راه اندازی، قابلیت مطرح شدن در سطح جهانی را داشته باشد، ویزای استارتاپ کانادا بهترین روش برای مهاجرت چنین فردی به کانادا است.  

عامل اصلی موفقیت در این روش مهاجرتی، ارائه ی یک طرح تجاری است که مورد تایید یکی از سازمانهای حامی در کانادا واقع شود. در واقع گرفتن تاییده از یکی از این سازمان به مثابه ی موافقت این سازمانها برای سرمایه گذاری در کسب و کار با ایده ی خلاقانه و بدیع است.  

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری راجع به این روش مهاجرتی به کانادا داشته باشد به شما توصیه می نماییم که مقاله ی چرا اخذ ویزای استارتاپ کانادا ممکن است ایده آل ترین راه شما برای مهاجرت به کانادا باشد را مطالعه فرمایید. 

The USPVS

اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارتاپ را دارید و می‌خواهید نقشه‌ی کسب و کار خود را با رعایت تمام جوانب و به صورتی تخصصی آماده کنید تا از بالاترین شانس برای اخذ این ویزا برخوردار شوید، موسسه ی USPVS با ۱۵۰ پرونده‌ی موفق در اخذ ویزای استارتاپ حامی و پشتیبان شماست‌.
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند