مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

هر وقت که بحث از مهاجرت به کانادا می شود، فقط سرمای هوا به عنوان یک عامل منفی در نظر گرفته می شود و فرض‌ بر این است که این کشور یقیناً بهترین یا حداقل یکی از بهترین  مقاصد مهاجرتی برای تمام افراد است. در این پست سعی کرده‌ایم تا با ذکر منصفانه ی مزایا و معایب مهاجرت به کانادا، به شما در گرفتن تصمیم خود مبنی بر مهاجرت به این کشور با چشمی بازتر کمک کنیم. 

فهرست مطالب : 

۱- مزایای مهاجرت به کانادا

   ۱-۱: استقبال از مهاجران

   ۱-۲: سیستم خدمات درمانی و بهداشتی مترقی

   ۱-۳:  پایین بودن آمار جرم و جنایت و امنیت بالا 

۲- معایب زندگی در کانادا 

   ۲-۱: دشوار بودن یافتن شغل مورد نظر 

   ۲-۲: نرخ بالای مالیات

   ۲-۳: زندگی در شهرهای کوچک در کانادا 

۳- سخن آخر

مزایای مهاجرت به کانادا 

دریافت اقامت و مهاجرت به کانادا مسلما دارای مزایای زیادی  است و اصلا به همین خاطر است که سالانه میلیون‌ها نفر متقاضی مهاجرت به به این کشور هستند. در اینجا به ذکر مهمترین این مزایا می پردازیم.

استقبال از مهاجران 

هر چقدر هم که یک کشور از جهات مختلف پیشرفته باشد، اگر دارای جامعه ای باشد که دید خوبی نسبت به مهاجران ندارند، آن کشور نمی‌تواند گزینه ای مطلوب یا حداقل اولین گزینه برای فرد متقاضی مهاجرت محسوب شود. واقعیت این است که کانادا کشوری چند ملیتی می باشد که جمعیت آن را افراد با اصلیت های مختلف از گوشه کنار جهان که در گذشته های دور و نزدیک به این کشور مهاجرت کرده اند، تشکیل می دهد. همین امر باعث شده است که تازه واردینی که در سالهای اخیر به این کشور مهاجرت کرده اند هیچ گاه احساس خارجی و یا بیگانه بودن نکنند زیرا شهروندان کانادایی همواره برخوردی صمیمانه و محترمانه با مهاجرین دارند. 

سیستم خدمات درمانی و بهداشتی مترقی 

کانادا کشوری است که در حدود ۱۰ درصد از تولید سالانه ی ناخالص داخلی خود را صرف خدمات درمانی می کند. برنامه ی خدمات درمانی جهانی دولت کانادا ضامن ارائه خدمات درمانی رایگان به تمام شهروندان و افراد مقیم در این کشور است. جالب است بدانید که این خدمات درمانی رایگان قابل ارائه در تمام مراکز درمانی دولتی در کانادا می باشند.  

 

 ذکر این نکته نیز ضروری است که هر چند سیستم درمانی دولتی کانادا مواردی از قبیل چشم پزشکی، دندان پزشکی، داروهای تجویز شده، پودیاتری (پاپزشکی) و کایروپراکتیک را پوشش نمی دهد، اما در صورت شاغل بودن، فرد می‌تواند با استفاده از بیمه های مبتنی بر کارفرما (که در آنها ۹۰٪ حق بیمه توسط کارفرمایان یا اتحادیه ها پرداخت می شود) تمامی این موارد را پوشش دهد. در واقع، تنها افراد مسن بازنشسته برای پوشش موارد یاد شده نیازمند استفاده از بیمه‌های خصوصی می باشند. 

پایین بودن آمار جرم و جنایت و امنیت بالا 

از یک طرف چون کانادا مانند بعضی از کشورهای دیگر، خودش را درگیر جنگ های خانمان سوز و بی پایان در اقصی نقاط جهان نمی کند، شاهد حملات تروریستی نیست؛ از طرف دیگر، نرخ وقوع جرم هایی مانند قتل، دزدی، تجاوز و کلاهبرداری در این کشور بسیار پایین است. عموماً شهرهای کانادا مانند آمریکا نیستند که در آن بعضی از محلات،  معروف به محله های  جرم و جنایت خیز باشند. در واقع ، شما در هر ساعت از شبانه روز می توانید به قدم زدن در خیابان های این کشور بپردازید بدون اینکه نگران چیزی باشید.

معایب زندگی در کانادا 

مهاجرت به کانادا برای فردی که با علم به واقعیت های موجود در این کشور و ایجاد آمادگی برای مواجه با آنها اقدام می کند  همواره تجربه ای لذت بخش است. در زیر به ۳ مورد از این واقعیت ها که مواجه شدن با آنها حتماً نیازمند داشتن آمادگی قبلی می باشد اشاره می کنیم .

دشوار بودن یافتن شغل مورد نظر 

هر چند که کشور کانادا به نیروی ماهر با تخصص های گوناگون نیاز دارد، اما این بدان معنا نیست که شما در بدو ورود به این کشور مشغول به کار دلخواه خود می شوید. در واقع پیدا کردن کاری که شرایط مورد نظر شما را داشته باشد ممکن است ماه ها به طول انجامد. چه بسا شما  برای مدتی مجبور به کار کردن با شرایطی که با انتظارات شما فاصله ی زیادی دارد بشوید. دقیقاً به همین دلایل است که به همراه داشتن پول کافی برای پوشش هزینه های زندگی‌ در چند ماه اول زندگی در کانادا امری ضروری است. 

 

دشوار بودن یافتن شغل مورد نظر 

هر چند که کشور کانادا به نیروی ماهر با تخصص های گوناگون نیاز دارد، اما این بدان معنا نیست که شما در بدو ورود به این کشور مشغول به کار دلخواه خود می شوید. در واقع پیدا کردن کاری که شرایط مورد نظر شما را داشته باشد ممکن است ماه ها به طول انجامد. چه بسا شما  برای مدتی مجبور به کار کردن با شرایطی که با انتظارات شما فاصله ی زیادی دارد بشوید. دقیقاً به همین دلایل است که به همراه داشتن پول کافی برای پوشش هزینه های زندگی‌ در چند ماه اول زندگی در کانادا امری ضروری است. 

 

البته مهاجرت به کانادا همیشه مستلزم یافتن شغل نزد کارفرمایان کانادایی نیست. مثلاً در روش استارتاپ کانادا فردی که دارای ایده ی تجاری بدیع و بکر باشد و موفق به جلب نظر موسسات سرمایه گذاری کانادا شود نه تنها خود و همسر و فرزندانش قادر به مهاجرت به کانادا خواهند بود، بلکه شرکت سرمایه گذار، متعهد به پشتیبانی مالی از طرح تجاری وی می باشد تا این طرح به منصه ی ظهور برسد و قادر به تولید درآمد شود. 

 

برای کسب آگاهی بیشتر نسبت به روش استارتاپ کانادا به شما توصیه می نماییم دو مقاله ی زیر را مطالعه فرمایید. 


 

نرخ بالای مالیات 

هر چند درآمد ها در کانادا با مالیات پرداختی دارای سنخیت هستند، اما به هر حال پرداخت چنین مبالغ بالایی (متغیر بین ۱۵ تا ۳۳ درصد بر حسب تعلق به  یک گروه مالیاتی مشخص) برای افراد مهاجر از ایران شاید قابل قبول نباشد. 

 

همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که به طور کلی در هنگام خرید کالا و خدمات در این کشور، در حدود ۱۳ ٪ مالیات بر ارزش افزوده پرداخت خواهید کرد.

زندگی در شهرهای کوچک در کانادا 

بسیاری از برنامه های مهاجرتی استانی کانادا فرد را ملزم به سکونت در مناطق روستایی و دور افتاده ی این کشور می نماید. طبعاً این مناطق، از نظر امکانات به هیچ عنوان در حد شهرهایی مانند تورنتو، ونکوور و یا مونترال نیستند. برای مثال در این مناطق، وسایل حمل و نقل عمومی مناسبی‌ وجود ندارد و افراد باید حتماً برای حمل و نقل خود دارای اتومبیل شخصی خود باشند. خرید مایحتاج روزانه نیز بعضاً نیازمند طی مسافت های طولانی است که بدون داشتن ماشین شخصی غیرممکن است. 

در صورتی که فرد ساکن در چنین مناطقی قصد خرید اینترنتی مایحتاج خود را داشته باشد نیز، باید هزینه‌ی بیشتری را به نسبت شهرهای بزرگ متحمل شود.

سخن آخر 

مهاجرت به هر کشوری دارای مزایا و معایبی است و طبعاً کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست. امیدواریم که این مقاله برای شما در جهت گرفتن بهترین تصمیم ، مفید بوده باشد. 

 

اگر کشور آمریکا نیز در لیست هدفهای مهاجرتی شما می باشد از شما دعوت می کنیم به مطالعه ی مقاله ی «مهاجرت به کانادا بهتر است یا آمریکا» بپردازید. 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند