ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی و خرید ملک خارجی

مهاجرت به کانادا بهتر است یا آمریکا ؟

کانادا و آمریکا هر دو کشورهایی مهاجرپذیر، توسعه یافته و دموکراتیک هستند. اما به هر حال بعضی از کشورهای توسعه یافته در بعضی از فاکتورها از همتایان خود در وضعیت مطلوب تر یا کمتر مطلوب قرار دارند. در این مقاله به مقایسه ی‌ کانادا و آمریکا در حوزه های مختلف می پردازیم. امید است  که بعد از خواندن این مقاله انتخاب بین این دو کشور برایتان راحت تر شود. 

مقایسه ی‌ درآمد در کانادا و آمریکا

متوسط درآمد یک فرد آمریکایی و کانادایی کم و بیش یکسان است. درآمد ماهیانه در کانادا پس از کسر مالیات حدود ۳/۰۰۰$ است که در حدود ۳۶/۰۰۰$ در سال شود. این متوسط درآمد در آمریکا ماهانه ۲/۹۴۲$ است که معادل سالانه ۳۵/۳۰۴$ می شود. 

 

مقایسه ی هزینه های زندگی در کانادا و آمریکا 

اگر معیار اصلی شما برای مهاجرت به کانادا یا آمریکا میزان هزینه های زندگی است، باید بدانید که از منظر کلی، هزینه های زندگی در کانادا از آمریکا اندکی پایینتر است. برای مثال، هزینه ی مواد غذایی در آمریکا به طور کلی کمی گرانتر از کاناداست. (یک قرص نان سفید تازه ی ۵۰۰ گرمی در آمریکا ۲/۷۳$ و در کانادا ۲/۳۹$ است یا یک کیلوگرم برنج سفید در آمریکا ۳/۹۶ $ و در کانادا ۳/۰۲ $ است.)

هزینه های درمانی نیز در کانادا از آمریکا ارزانتر است. پس از پرداخت حق بیمه، خدمات درمانی در کانادا به صورت رایگان وجود دارد. این در حالی است که استفاده از خدمات بیمه در آمریکا بسیار دشوار است. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که  سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا در مقیاس بین المللی با بالاترین مشکل و شکایت زمان همراه است.

به طور کلی، متوسط هزینه ی زندگی یک فرد که شامل، مسکن، خوراک و پوشاک، تفریحات و غیره است در آمریکا چیزی بین ۱۰۰۰$ تا ۱۵۰۰$  در ماه است. متوسط  ماهانه ی هزینه ی زندگی در کانادا چیزی در حدود ۹۰۰$ است. این تفاوت تا حد زیادی به پایین تر بودن میانگین هزینه ی اجاره در کانادا (به میزان حدود ۱۸٪ ) می باشد. 

مقایسه‌ی دانشگاه ها در کانادا و آمریکا

از منظر تعداد دانشگاه های تراز اول، آمریکا بی شک در جایگاه بالاتری از کانادا قرار دارد. فقط سه دانشگاه مک گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی QS قرار دارند، در حالی که ۲۸ دانشگاه دراین لیست، دانشگاه های آمریکایی هستند که شامل دانشگاه ماساچوست، هاروارد، بوستون،‌ میشیگان و غیره می شود. 

اما این رتبه ها به هیچ وجه به این معنی نیست که سیستم آموزش عالی در کانادا عالی نیست. واقعیت این است که دانشگاههای سراسر کانادا سطح قابل توجهی از آموزش با کیفیت بالا را ارائه می دهند. دانشگاههای  مونترال ، کلگری، واترلو، اتاوا و در واقع تمام دانشگاه های کانادا تمام تلاش خود را میکنند که همه دانشجویان بهترین آموزش ممکن را کسب  کنند. 

از آنجایی که تحصیل در دانشگاه های کانادا یا آمریکا می تواند سکوی پرتابی برای مهاجرت به یکی از این دو کشور باشد، به مقایسه‌ی  تحصیل در دانشگاه های این دو کشور از جنبه های دیگر نیز می پردازیم. 

گرفتن فاند

 در آمریکا پوزیشن های فاند خیلی بیشتر از کانادا می باشد.این امر به دلیل بودجه ی بیشتر دانشگاه ها در آمریکا می باشد.  

 شهریه 

میانگین شهریه ی سالانه دانشگاه در کانادا پایین تر از آمریکا است. در مقطع کارشناسی، این عدد چیزی در حدود ۳۳,۰۰۰$  در آمریکا می باشد، در حالی که در کانادا این عدد در حدود ۲۲,۵۰۰$ است. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز دانشگاه های آمریکایی بسیار گرانتر از همتایان کانادایی خود می باشند. برای مثال شهریه ی سالانه ی دکتری در آمریکا چیزی بین ۲۸/۰۰۰$ تا ۴۰/۰۰۰$ می باشد. این در حالیست که شهریه ی سالانه ی دکتری در کانادا چیزی بین ۶/۵۰۰$ تا ۱۶/۰۰۰$ است.

The USPVS

اگر قصد ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا را دارید، یا می خواهید در آمریکا ادامه تحصیل دهید اما هزینه های بالای تحصیل در این کشور مانع از رسیدن شما به رویایتان شده است، به info@theuspvs.com ایمیل بزنید یا با شماره ی ۰۲۱۲۲۱۴۵۴۲۱ تماس بگیرید تا از مشاوره ی نیم خبره ی ما بهره مند شوید.

نرخ پذیرش دانشجو 

نرخ پذیرش دانشجو در دانشگاه های برتر کانادا ۳ برابر نرخ پذیرش دانشجو در دانشگاه های برتر آمریکا است. ۶۱٪ از متقاضیان ورود به دانشگاه های برتر کانادا فرصت ورود به این موسسات را پیدا می کنند. این در حالی است که فقط به ۲۳٪ از متقاضیان ورود به دانشگاه های آمریکا فرصت ورود به این موسسات عالی داده می شود.

فرصت های شغلی پس از اتمام تحصیل 

فارغ التحصیلان دانشگاهی در کانادا می توانند با اخذ مجوز کار پس از تحصیل در کانادا مقیم شوند. ویزایی که در راستای این مجوز صادر می شود، اجازه ی کار تمام وقت، حداکثر به مدت ۳ سال پس از فارغ التحصیلی را به افراد می دهد که مزیت برجسته ای برای افرادی به حساب می آید که قصد کسب اقامت دائم در کانادا را دارند. 

در آمریکا نیز راه های مشخص و محدودی جهت اخذ اقامت پس از تحصیل در آمریکا وجود دارند که البته این راهها بسیار رقابتی و محدود است. به طور کلی دانشجویان بین المللی که با ویزای F1 وارد آمریکا شده اند پس از فارغ التحصیلی در صورت یافتن کارفرمای آمریکایی می توانند ویزای دانشجویی خود را به ویزای کار H-1B تبدیل نمایند. در نهایت پس از ۵ سال کار با ویزای  H-1B فرد می تواند برای اخذ اقامت دائم (گرین کارت) اقدام کند. 

کانادا و آمریکا هر دو بازار گستره ای دارند. اما توفیق فرد برای یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی، بستگی زیادی به رشته و تخصص فرد فارغ التحصیلی دارد. همچنین مهارت های زبانی و توانایی ادغام در جامعه نیز تأثیر به سزایی در این امر دارند. 

The USPVS

برای کسب اطلاعات بیشتر همین حالا تماس بگیرید.
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند